Celoročné pneumatiky – ako vybrať?

on
Categories: Blog

Väčšina slovenských vodičov berie ako samozrejmosť, že na jeseň prezúvajú zimné a na Veľkú noc letné. Mohli by ste sa však vyhnúť výmene kolies dvakrát ročne tým, že by ste sa rozhodli pre celoročné pneumatiky?

V tomto príspevku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o celoročných pneumatikách. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o ich vlastnostiach a ich výhodách a nevýhodách.

Čím sa vyznačujú celoročné pneumatiky?

Celoročné pneumatiky sú pneumatiky, ktoré kombinujú vlastnosti letných pneumatík a zimných pneumatík, a preto sú svojou tvrdosťou a hĺbkou zárezov medzi letnými a zimnými pneumatikami.

To znamená, že potrebujete iba jednu sadu pneumatík, a preto v zime nemusíte prezúvať z letných na zimné.

Znak M+S

Rovnako ako zimné pneumatiky, aj celoročné pneumatiky sú označené M+S (blato + sneh) a sú teda vhodné na jazdu v zimných podmienkach. Označenie M+S tiež znamená, že celoročné pneumatiky sa riadia rovnakými pravidlami montáže, aké platia pre zimné pneumatiky. Preto sa celoročné pneumatiky môžu montovať len spolu s inými pneumatikami s označením M+S.

Celoročné pneumatiky dokážu veľa – ale nie všetko

Celoročné pneumatiky prešli za posledných 10-20 rokov dlhú cestu a na výber je niekoľko dobrých modelov. Je však dôležité zdôrazniť, že s pneumatikou, ktorá je vhodná na jazdu za každých podmienok, dostanete pneumatiku, ktorá dokáže zo všetkého len trochu.

Slovo „celoročné pneumatiky“ preto môže vyvolať falošný pocit bezpečia, pretože celoročné pneumatiky nie sú optimálne na všetky cesty. V lete majú dlhšiu brzdnú dráhu ako letné pneumatiky na mokrej vozovke a dlhšiu brzdnú dráhu ako zimné pneumatiky na zasneženej a zľadovatenej vozovke.

Ak však nejazdíte v kritických poveternostných podmienkach, ktoré kladú vysoké nároky na vaše pneumatiky, celoročné pneumatiky môžu byť dobrou alternatívou k zimným pneumatikám. Ak ste však odhodlaní jazdiť vo všetkých typoch zimného počasia, lepšou voľbou sú zimné pneumatiky.

Všimnite si pravidlá v iných krajinách

Na Slovensku máme väčšinou miernu a mokrú zimu, takže zimné pneumatiky nutne nepotrebujete (hoci sú to najlepšie pneumatiky na jazdu v zime), ale môžete použiť aj celoročné.

Ak však jazdíte severnejšie, kde sú tuhšie zimy, alebo do lyžiarskych stredísk treba si uvedomiť, že celoročné pneumatiky nemusia nutne spĺňať požiadavky zimných pneumatík.

V niektorých krajinách je tiež zákonná povinnosť jazdiť v zime so zimnými pneumatikami. Ak teda chcete vziať svoje auto v zime do zahraničia, musíte vymeniť celoročné pneumatiky za zimné.

Výhody a nevýhody celoročných pneumatík

Výhody celoročných pneumatík

Mysleli by ste si, že mať celoročné pneumatiky vám ušetrí náklady na prezúvanie na úplne novú sadu pneumatík. V skutočnosti sú však náklady kompenzované: ak prezujete na zimné pneumatiky, vaše letné pneumatiky sa neopotrebujú a naopak. Pri výbere celoročných pneumatík by preto cena nemala byť problémom.

Celoročné pneumatiky však majú stále veľa skutočných výhod. Celoročné pneumatiky sú na jednej strane vhodné na jazdu v lete a na jazdu po zimných cestách, ktoré sú pravidelne solené a odpratané. Pre mnohých vodičov sú teda dobrou alternatívou letných a zimných pneumatík.

Ušetríte si tiež starosti s plánovaním návštevy dielne a môžete trochu ušetriť, ak nebudete musieť meniť pneumatiky dvakrát do roka. Navyše vám nehrozí, že by ste zabudli prezuť na zimné pneumatiky, a preto vás zrazu neprekvapia letné pneumatiky, keď napadne prvý sneh.

Nevýhody celoročných pneumatík

Bez ohľadu na to, aké dobré sú, celoročné pneumatiky nemajú také priaznivé vlastnosti ako letné a zimné pneumatiky. Za mokra nevedú tak dobre ako letné pneumatiky a nie sú vhodné do každého zimného počasia.

Okrem toho neexistuje žiadna záruka, že budete môcť používať svoje celoročné pneumatiky, ak máte v úmysle jazdiť v zimných podmienkach v iných krajinách. Zimné pneumatiky musíte prezuť aj v zime, ak jazdíte v zahraničí.